background img

The New Stuff

Memura Zam Müjdesi

Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlaann memura ek ödeme tasarısında 3 madde daha kabul edildi.
Polis ve din adamına 100 YTL zam geliyor
POLİS ve din adamına aylık 100 YTL zam geliyor. Teknik hizmetler sınıfında çalışanlara ayda 90 YTL ek özel hizmet tazminatı getirilirken, öğretmenlerin ek ders ücretleri de 5 YTL’ye çıkarılıyor. Ek ödeme alamayan memurlara Ocak’tan itibaren 40, Temmuz’dan itibaren de 40 olmak üzere toplam 80 YTL ödeme yapılmasını öngören yasa tasarısının TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerine dün de devam edildi. AKP’lilerin önergeleriyle 3. maddede yapılan değişiklikle, teknik hizmetler kadrosunda görev yapanların özel hizmet tazminatı gösterge rakamı yükseltilerek, kamu kurum ve kuruluşlarında mimar, mühendis ve teknik hizmetler sınıfında bulunan ve açık mahallerde fiilen çalışan personele, kurum ayrımı yapılmaksızın ayda yaklaşık 90 YTL ek özel hizmet tazminatı verilmesi benimsendi.
POLİSE-İMAMA 100 YTL
Din görevlilerinin alacağı tazminattan, Diyanet İşleri Başkanlığı genel idari hizmetler kadrosunda çalışan personel de yararlanacak. Öğretmenlerin ek ders ücretlerinin de 3.6 YTL’den 5 YTL’ye çıkarılması öngörüldü. Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüslerinde çalışan avukatlar ile hukuk müşavirlerinin ücretleri, 10.000 gösterge rakamı üzerinden hesaplanacak.
ASKERE 10 PUAN:
Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı, kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde görevli sivil memurların özel hizmet tazminatı gösterge rakamları 10 puan yükseltilecek.
HAKİM VE SAVCILARA MESAİ ARTIŞI:
Mesaileri dışında, genel tatil günlerinde veya hafta sonu nöbet tutan adli yargı hakim ve cumhuriyet savcıları ile bunlarla birlikte nöbet tutan personelin nöbet ücretleri artırılacak.
EK DERS ÜCRETİ:
Öğretmenlere, hazırlık ve plan çalışmaları karşılığında, haftada üç saati geçmemek kaydıyla; aylık ve ücret karşılığı okuttukları her 10 saat için bir saat ek ders ücreti ayrıca ödenebilecek.
Memur zammında ’Sadaka’ tartışması
TBMM’de devam eden Memur ve Sözleşmeli Personele Ek Ödeme Yapılması Hakkında Kanun Tasarı görüşmeleri "sadaka" polemiğine sahne oldu. CHP Tekirdağ Milletvekili Enis Tütüncü, zam oranlarıyla ilgili "Sadaka zamlarını, peynir ve simitteki artışla kıyaslamayın" diye konuştu. Anavatan Partisi Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan ise zamları "çerez parası" olarak niteledi ve "Memur, zekatlık duruma gelmiştir" iddiasında bulundu. Sorularını yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ise eleştirileri, "Tasarı bütçeye 2 milyar YTL’nin üzerinde yük getirmiştir. Bu kadar yüksek meblağ karşısında, ’sadaka’ gibi tabirler pek uygun olmuyor" sözleriyle cevapladı. Kaynak:http://www.aktifhaber.com/

0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting