background img

The New Stuff

Matematik Olimpiyatlari


Ayakkabıcı Sorusunu bilemeyen arkadaşlar bir de bu soruya baksınlar: Vatandaşın biri bakkala girmiş ve bir şişe kolanya istemiş. Bakkalcı kolonyanın 3 ylt olduğunu söylemiş. Adam 5 ytl uzatmış. Bakkalın bozuğu olmadığı için yan taraftaki manava bozdurmuş parayı. Müşteriye kolonya ve parasının üstü 2 ytl yi vermiş adam gitmiş. 5 dk sonra manav gelmiş ve paranın sahte olduğunu 5 ytl sini geri vermesini söylemiş. Bakkal vermiş 5 ytl yi ve sahte parayı geri almış.. Bakkalın zararı ne kadar dır?

3 yorum : Leave Your Comments

 1. Müşteri bakkala Sahte para uzatır
  Bakkal Sahte Parayı alır
  Manava verir manavdan gerçek para alır Manav gelir sahteyi bakkala geri verir VERDİĞİ 5 YTL yi geri alır Sahte para yine Bakkaldadır. Manavdan aldığı 5 ytl yi ger verir yani önce alır sonra verir bir şey değişmez.
  Müşteriye Cola ve 2 ytl verir.. Zararı Kolonya + 2 Ytl = 3+2=5 ytl...
  " 2 ytl yi manavdan aldığını düşünenler manava 5 ytl sini geri verdiği için manavdan almış değildir"
  "Manava 5 ytl veriyo diyenler zaten manavdan aldı geri veriyo ne zararı olcak"
  "Kolonyadan ne kadar kar elde ediyor dienler onu da gidip sorun bakkala ve buraya yazın"

  YanıtlayınSil
 2. bakkalcı sahte parayla mal alırsa ve onu satarsa zararı olmaz.sahte parayla sahte rakı alır ve onu satarsa daha karlı çıkabilir.sahte bal işide iyi diyolar.tercihe göre tabii.ama en iyisi sahte sucuk işi ben bu yolla tirilyon eskilira kazanmış bi adam tanıyorum.

  YanıtlayınSil
 3. hatta bakkal manavdan dayak yemediği için kardadır.(a nın üstüne şapka koyamadım kar işte anlayın .(sahi nasıl konuyo klavyede şapka?))
  ^a olmuyo bi türlü.^^ a
  ı ıh

  YanıtlayınSil

Reklam

Hosting