background img

The New Stuff

Sözlü Sınavla Üniversiteye Giriş

Tabi ki Türkiye'de Değil!

Kısa süre önce Çin'in en büyük kenti Shanghai'da 300 lise üç öğrencisi ülke çapında düzenlenen üniversite giriş sınavına katılmadan, sözlü sınavla Çin'deki en tanınmış üniversitelerden biri olan Fudan Üniversitesi'ni kazandı.
İki ay önce Fudan Üniversitesi, yeni dönem öğrencilerinin sözlü sınavla alınacağını duyurdu. Fudan Üniversitesi, Çin'in en ünlü üniversitelerinden biri olduğu için, bu duyuru yayınlanır yayınlanmaz 6 bini aşkın öğrenci başvuru yaptı. FudanÜniversitesi, sözlü sınav öncesinde Çince, Matematik, İngilizce, Bilgisayar gibi dersleri kapsayan basit bir yazılı sınav düzenleyerek, sözlü sınava katılmaya hak kazanan bini aşkın öğrenci belirledi.
Bunun yanı sıra üniversitede sözlü sınav için 100'den fazla profesörden oluşan bir uzman grubu oluşturuldu. Sınav gününde öğrenciler çekilen kurayla sınava hangi beş uzmanla gireceklerini belirlediler. Her bir profesörle 15'er dakika süren mülakatlara giren öğrencilerden 300'ü uzmanlar tarafından seçilerek üniversiteye girmeye hak kazandı.
Türkiye'de bildiğiniz üzere "Sözlü" sınavı müfredat'tan kaldırıldı....

3 yorum : Leave Your Comments

  1. hayatta başaramazdım sanırım sözlü sınav.. konsantre olamazdım sanırım... :P sanırım değil olamammmm...

    YanıtlaSil
  2. Zaten burasıda Çin değil hehe :))

    YanıtlaSil
  3. hey nice blog, remember to visit my blog at Keyword Scraper

    YanıtlaSil

Reklam

Hosting