background img

The New Stuff

ŞEREFSİZLERDEN İTİRAFLAR

Terör örgütü PKK'nın Diyarbakır- Bingöl- Muş bölgesinden sorumlusu ‘Rubar’ kod adlı Seyfettin Işık'ın korumalığını yapan ve 6 Mayıs'ta Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde güvenlik güçlerine teslim olan ‘Amed’ kod adlı 19 yaşındaki Ferit Çetin, örgütün yeni eylem planlarıyla ilgili güvenlik güçlerine önemli itiraflarda bulundu. Mayın konusunda uzman olduğunu söyleyen Ferit Çetin, teröristlerce döşenen uzaktan kumandalı mayınların sırlarını da anlattı.

Hakkında Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi'nde 10 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan ve Diyarbakır Cezaevi'nde tutuklu bulunan Ferit Çetin, teslim olduktan sonra güvenlik güçlerine verdiği ifadede, 2001 yılında İsveç'e gitme hayaliyle terör örgütü PKK'ya katıldığını söyledi. Ferit Çetin, “Bana ‘Kuzey Irak da Avrupa gibidir’ denilerek İran'dan PKK kamplarına götürüldüm. Kaçakçılarla sınırı geçtik. Urmiye'de İran istihbarat örgütü İttihat elemanları bizi karşıladı. Şino kentine kadar bize refakat ettiler. Sonra İttihat'a ait ciplerle Irak sınırına getirildik. Hınere, Hakurk, Zap kamplarında kaldım. Hınere'de Duran Kalkan'ın korumasıyken Lice'ye gönderildim. Bölge sorumlusu Seyfettin Işık'ın koruması oldum' dedi.

UZAKTAN KUMANDALI MAYINLARI ANLATTI
2006 sonuna kadar Güneydoğu'da eylemlerin tırmandırılması yönünde tüm birimlere telsiz talimatı geldiğini, bölge sorumlusunun koruması olduğu için kendisinin bunu bizzat duyduğunu belirten Çetin, şunları söyledi:

“Zayiatsız mayınlama tipi eylemlerin artırılması planlandı. Abalı karakolundaki rütbelilere ait 2 sivil aracın Tapantepe bölgesinde pusuya düşürülmesi planlandı. Başarısız mayınlama eylemleri üst komutanlığa bildirilmez. Mayınlama eylemlerine karşı F- 16 uçaklar asfalt yola alçak uçuş yaparak değişik frekanslardan telsiz sinyali gönderip uzaktan kumandalı mayınları patlatıyor ama etkili olmuyor. Aselsan, Kobra veya Motorola telsiz ile parazit mandallama yöntemiyle tuzakladığımız mayınları askerler tespit etti. Şehit Remzi bölgesindeki operasyonda 18 ayrı noktada tuzaklanmış mayınlar bu yöntemle erken patlatılınca örgüt, çift cihaz yöntemi geliştirdi. Bir patlayıcıya iki adet el telsizi bağlanıyor ve uygun mesafeden telsizin mandalına aynı anda basılarak patlatılıyor. Bu sistemin önüne geçilmesi mümkün değil.'

HEDEF, 1 HAFTA BEKLENİYOR
Dedektörle mayın aramanın başarısız olduğunu belirten Çetin, yola döşenen patlayıcının araç iç lastiğine sarıldığını, dedektörün bunu tespit edemediğini, hedefin mayını tespit ettiği taktirde ise zaten etkili bölgeye girdiğinden mayının hemen patlatıldığını söyledi. Mayınlamaların gece yapıldığını, bunu ateşleyecek teröristin hedefi bazen 1 haftadan fazla beklediğini kaydeden Çetin şöyle devam etti:

“Operasyonları telsiz cihazlarından takip ederek tedbir alıyoruz. Özellikle gece geç saatlerde asker telsizlerinde kriptosuz disiplinsiz konuşmalar oluyor. Cihazların hangi karakola ait olduğunu tespit için sürekli dinliyoruz. Karakol kodlarının isimleri sürekli değişiyor fakat kod aynıdır. Yazıkonak Karakolu'nun kodu hep 110'dur. Karakolun baş telsiz kodu ‘Kale- 110’dur. Karakol komutanı ‘111’, komutan yardımcısı ‘112’dir. Bir birliğe helikopter gelmesi operasyon başlayacağını gösterir. Sikorsky’ler yalnız ve keşif amaçlı uçar. Kobra’lar ise 2’li olarak grubun tespiti ve imhası için uçar. Eğer karakollarda gece ışık yanıyorsa termal kameralar görüntü alamaz. Alsa da görüntü kalitesi çok düşer. Eğer ışıklar sönmüşse termalin çalıştığını anlıyoruz ve buna göre tedbir alıyoruz.'

MEKAP GİYMEK YASAK
İz takibini önlemek için 2006 yılından itibaren Mekap marka ayakkabıların örgütçe yasaklandığını, değişik spor ayakkabıların tercih edildiğini belirten Çetin, ifadesine şöyle devam etti:

“İz takip köpekleri kokuyu izliyor. İdrar kokusu aldığında diğer kokuları kaybediyor. Köpek takibi sırasında kaçtığımız yol güzergahına idrar yapılır. Askerlere ait köpekler gece havlayarak yaklaşır ancak sürekli silah görmeye alışkın oldukları için havlamayı bırakır. Özellikle asker mevzilerine sızmalarda köpekler ağız ve burundan yayılan nefes kokusunu çok iyi aldığından ağız ve burun kapatılarak sızma yapılır. Güvenlik kuvvetlerinin hareketleri gece görüşlü cihazlarla izlenir. Şu anda Lice kırsalındaki Zengesor, Merşintepe, Kermiş boğazı, Keltepe zirveleri mayınlıdır. Yaz aylarında basma düzenekli mayınlar toplanır. Köylüler yaylaya çıktığı için risklidir. Ancak uzaktan kumandalı olanlar operasyon riskine karşı sürekli bulundurulur ve ayda bir pilleri değiştirilir. Helikopterlerin indiği noktalara uzaktan kumandalı mayınlar yerleştirildi. Her PKK komutanında bir Yaesu marka telsiz var.' PKK'ya cahilliğinden katıldığını, uğruna verdiği mücadelenin hayal olduğunu gördüğü için teslim olduğunu kaydeden ve Lice kırsalındaki 9 silahlı eyleme katılan PKK'lıların kimlikleri konusunda bilgiler veren Çetin'in yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting