background img

The New Stuff

PROBIYOTIK NEDIR

EVET PROBİYOTİK Yani hani şu Yoğurtların felan içinde olan meğer bunlar Canlı BAKTERİLERMİŞŞŞ...Probiyotik gıdalar, ‘yeterli sayıda alındığı zaman bağırsak mikroflorasının dengesini geliştirerek katkıda bulunan canlı bakteriler içeren gıdalar’ olarak tanımlanmaktadır. Probiyotiklerin bağışıklık sistemini geliştirdiği ve kolon kanseri riskini de düşürdüğü belirtilmektedir. Geleneksel olarak probiyotikler yoğurt ve diğer fermente gıdalara eklenirken, son yıllarda içeceklere ve tablet, kapsül veya dondurularak kurutulmuş formdaki preparatlara da ilave edilmiştir.Probiyotik gıdalardan maksimum yararın sağlanabilmesi için, prebiyotikler kullanılır. Fermente olabilen lif türleri, zararlı bakterilerin gelişimini engelleyerek probiyotik etki gösterir. Barsak içindeki ortamın ph’sını değiştirerek aside dönüştürür ve zararlı bakteri enzimlerinin çalışmasını engeller. Böylece sağlık üzerinde koruyucu etkiye sahiptir. Probiotikler ve prebiotikler, tıbbi olarak daha etkili olmaları için bir arada kullanılmakta ve buna da sinbiyotikler adı verilmektedir. Canlı Canlı yiyormuşuz demekki yazık valla üzüldüm şimdi acaba canları acıyormudur? :))

3 yorum : Leave Your Comments

 1. merhaba allah iyiyliğini versin canları acımaz korkma. ben be çocuklarıma özellikle bebeğime probiyetik lifler olan mamaları tercih ediyorum ... bağışıklık sistemini güçlendirdiği çok doğru görüşmek üzere... bu yazı üzerine benim blogumdaki sushi ve çiğ köfte yazım tam gider dikkat açısından :)

  YanıtlayınSil
 2. şaşkıııııııııın acımaz canları merak etme... bakterinin canımı acırmış yaf...
  ben hazır olarak değilde evde maya ile kefir yapıyorum.. bizimkiler baya etkisini gördü halam gençleşmiş bilem :P annemin bacağında bi yanık lekesi vardı o bile azaldı yıllardır değğişiklik yokttu.. hücre yenileme özelliğide varya bu pro ve prebiyotiklerin

  YanıtlayınSil
 3. CANLI CANLI BUNLAR GEELLL VATANDAŞŞ :))

  YanıtlayınSil

Reklam

Hosting