background img

The New Stuff

KOPİ LUWAK

*** KARŞINIZDA KOPI LUWAK***
Endonezya'daki adalara özgü bir hayvanın dışkısından elde edilen dünyanın en pahalı kahvesi için rekolte mevsimi başladı. Endonezya'nın Sumatra ile çevre adalarında yaşayan ve kahve üreticileri tarafından beslenen "Paradoxurus" adlı etobur memelinin dışkısından elde edilen "Kopi Luwak" adlı kahveden bu yıl da yine en fazla 250 kg kadar üretilmesi bekleniyor.

Bölgede Myanmar dilinde "kahve ta'i rahu" (minsk kedisi dışkısı kahvesi) denilen ve 100 gramı 75 dolara satılan kahve, memeli bir hayvan olan Paradoxurus' un yediği kahve çekirdeklerinin daha sonra dışkısından toplanmasıyla elde ediliyor.

Sumatra ve çevre adalarda yaşayan ve kahve üreticileri tarafından beslenen Paradoxurus, kahve ağaçlarındaki en kaliteli çekirdekleri yiyor. Çekirdekler hayvanın midesindeki enzimlerin etkisiyle bir tür fermantasyona uğruyor, ancak hiçbir şekilde erimiyor. Bu kahve çekirdekleri daha sonra dışkı yoluyla dışarı atılıyor. Kahve üreticileri de Paradoxurus' un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak dünyanın en pahalı kahvesini üretiyor. Uzmanlar, kahvenin kalitesini artıran önemli faktörün Paradoxurus' un midesindeki enzimler olduğunu belirtiyorlar. "Kopi Luwak" yılda ancak 250 kilogram kadar üretilebiliyor.

ABD'nin en çok seyredilen programı Oprah Show'a da konu olan "Kopi Luwak" kahvesi üzerinde yapılan incelemeler sonucunda, dünyanın en değerli kahvesinde diğer kahve çeşitlerine oranla daha az bakteri bulunduğu belirlendi.


10 yorum : Leave Your Comments

 1. offfffffffff benim şarkım calıyor radyodaaaa

  beni yak kendini yak her seyi yak

  aşk için ölmeli aşk o zamannnnnnnnn aşkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

  seni içime cektim bir nefestee

  yüreğim tutuklu bir kafestee

  yancağızzzzzzz ualn

  aşk için ölmeli

  YanıtlayınSil
 2. öyk.. kahve içerken hep bu gelicek aklıma artık ne hoş :D

  YanıtlayınSil
 3. TİKSİİİİİİİİİİİNÇÇÇÇ BU NE YAAAA İĞRENÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇÇ
  İÇMEM BEN MÜMKÜNSE KENDİLERİ İÇSİN

  YanıtlayınSil
 4. AAA AMA ÇOK LEZZETLİYMİŞ :))

  YanıtlayınSil
 5. hımmm...bu kahveyi bana içirseler anlamam..ama bunu kedi cinsi bi hayvanın dışkısından yaptık deseler kusarım herhal:)))

  YanıtlayınSil
 6. ben kahve delisiyim , özellikle filtre kahve , kedi dışkısı köpek idrarı faketmez, kahve olsun bana, üstelik o kedi de çekirdekle besleniyormuş,adamlar bunu nasıl keşfetmiş onu merak ettim yalnız, şu kedi dışkısından bir yiyelim tadı güzel mi dediler acaba ?
  daha az bakteri de varmış, bana gönder kardeş ben içerim.

  YanıtlayınSil
 7. aa bu arada buraya henüz gelmemiştir dimi?
  acaip merak ettim tadını

  YanıtlayınSil
 8. öööğğğğğ yapmayın yaaa :(
  Arkabahçe Sakini Ciddimisin sen?

  YanıtlayınSil
 9. Bence de gayet mantıklı cevap gelmiş arkabahçem ve arkabahçe sakininden.

  Siz asıl, gözlerininizde mikroskobik görme özelliği olsaydı, o zaman düşünün bakalım, görmeye tahammül edebilecek miydiniz yediğiniz, içtiğinizi? Hatta ve hatta, kendi bedeninizi?

  Asıl o zaman aayyykk!!! demelisiniz.

  Bir hayal edin bakalım, ne hissedeceksiniz.

  Bilime biraz daha zaman ayırıp, araştırırsanız, anlatılanda o kadare kötü birşey olmadığını, hatta kimbilir belki de son derece sağlıklı ve rafine birşey olduğunu anlarsınız.

  Bir de şunu düşünün, en yakın olması için; biliyorsunuz organik üretim revaçta, oldukça da pahalı. Yani hayvan gübresi ile yetiştirmek, dünyanın en sağlıklı gıdasını sunuyor bizlere.

  Aaaayyykkk! demeden bir daha düşünün şimdi bakalım : ) : ) : )

  Bu arada sanal dostum, ne zaman açılacak senin konuşma penceresi yahu?

  YanıtlayınSil

Reklam

Hosting