background img

The New Stuff

Rudolf Flesch

HEY SEN! BU YAZIYI DİKKATLİ VE KOLAYCA
OKUYABİLİYORMUSUN ACABA?

Sizlere; Yazdığınız yazıların veya karşılaştığımız metinlerin kolay okunabilirliği veye tam anlaşılabilirliği üzerine bir teknikten söz etmek istiyorum.Sanırım pek fazla türkçe kaynakta yok gibi bu konuda.
Rudolf Flesch tarafından geliştirilen teknik (Kolay Okunma Puanı) ve Kısaca şöyle: "Ortalama cümle uzunluğu, 100 sözcüğe düşen önek, sonek ve kişi zamirlerinin sayısı vb. gibi ölçütlerle belirlenir."Bir metindeki her 100 sözcükteki harf sayısı 200’e yaklaşıyorsa okunabilirlik “çok zor” kategorisindedir. 150’ler ve altında ise “kolay okunabilir” denilebilir. Cümlelerin kelime sayısı olarak uzunluğu 25 ve üzerinde ise bunların “zor okunan” metinler olduğu söylenebilmektedir. 29 ve üzeri ise “çok zor okunabilir” metinler olarak yorumlanmaktadır. 21 kelime ve altı ise “kolay okunabilir” nitelikte bulunmaktadır. Öte yandan 29 ve üzeri kelime sayısına sahip cümlelerin “can sıkıcı”, 21 ve altında kelimeye sahip olanların da “heyecanlandırıcı” kategorisinde yer aldığını belirtmek gereklidir. Kişisel sözcüklerin ve kişisel ifadeli cümlelerin fazla kullanılması da okumayı kolaylaştırmakta ve ilgi çekici nitelikte değerlendirilmektedir.Sanırım bende bu konuda pek bir sıkıntı yok gibi :)) Okuduğumu herşeyi genelde anlarım içinde ne kadar önek, sonek ve kişi zamirleri olursa olsun.Ama yazma işmi okumaktan apayrı bir olay ve daha dikkat etmek gerekiyor sanırım.

Rudolf FleschOkunabilir Yazı Sanatı” adlı eserinde kısımlardan birinde şöyle başlıyor "sadece hikayeler gerçekten okunabilirdir". Bir hikayenin bir konuşmada dikkatleri toplamak için ya da dergilerdeki yazı için gücü yadsınamaz.
“Bir fikri açıklamayı ilginç ve ikna edici kılmak için en iyi metod iyi bir örnek vermektir" Örnek malzemeyi kullanma metodunu nasıl kazanabiliriz? Bunun için beş yol var:
İnsanlaştırma, Kişileştirme, Belirtme, Dramatize etme ve Görselleştirme.
Her şekilde başkalarını kapsayan hikayeler anlatılırken o kişilerin isimlerini kullanın, eğer kimlikleri gizli tutmak istiyorsanız uydurma isim kullanın. Hiçbir şey bir hikayeye isimlerden daha fazla renk katamaz; hiçbir şey anonimlerden daha gerçek dışı değildir. Kahramanı atsız olan bir hikaye düşünebiliyor musunuz.?
5-N kuralını sizde kullanın. Ne zaman, Nerede, Ne, Kim sorularını cevaplayın. Bu formülü uygularsanız örnekleriniz canlı, renkli olacaktır. Tabi ki çok fazla detay olan konuşmalardan sıkılırız. 5-N sorusu için kısa cevaplar verin. Çok fazla detay kullanırsanız dinleyiciler dikkatini vermemekte ısrar ederler.
Bu konuda şu yazıyıda inceleyebilirsiniz:

4 yorum : Leave Your Comments

 1. paylasım için saolasın uygulamak gerek ilginç bişi gercektende

  sana bir sey sorucam

  post actığında diğelim bir link vericem ama tıklandığında sayfam o verdiğim linke gidiyor

  yani ayrı pencerede nasıl acabilirim??

  YanıtlayınSil
 2. Link verirken kullandığın a href="http:kayhan.com" kısmından sonra açılacak pencereyi belirtmelisin bununda en basit yolu "target=_blank" şeklindedir

  for exp: a href="http://xprodoksit.blogspot.com" target=_blank

  YanıtlayınSil
 3. ben şu blog dünyasında sen ve kayahan kadar renkli bir kişilik görmedim yawww hayat dolusunuz beee tebrik ederim siziii:))))

  hiçbir konuda kayıtsız kalmıyorsunuz yaaa maşallah bloglarda güzel

  siteme beklerim ama...hoşçakal

  YanıtlayınSil

Reklam

Hosting