background img

The New Stuff

TOMMASSO CAMPANELLA

Tommasso Campanella
ütopyala­rın en ünlüsü olan "Güneş Ül­kesi"nin yazarı."Ben doğacak yeni sabahların çan sesiyim"

Görüşleri nedeniyle sapkın­lık ve büyücülükle suçlandı. O da yoksulları ezen krallara ve işkenceci yobazlara karşı ahaliyi ayaklanmaya çağırdı. Ne var ki ayaklanma başlamadan bastırıldı. Campanella ise kaçmak üzere anlaştığı Türk gemisine binmek üzereyken yakalandı.

Atıldığı hapishanede günlerce korkunç işkenceler gördü, iş­kencecileri onu öldü sanarak bir çukura attılar. Nice sonra dirilip mahkeme huzuruna çıkarıldı. Yargıçlar, savunduğu fi­kirleri nereden öğrendiğini sordular: "Bunları öğrenmek için sizin içtiğiniz şarapların 10 misli kandil yağı harcadım" diye cevap verdi.

Ömür Boyu hapse mahkum edildiğinde. Tek istediği Sadece kağıt ve kalem olmuş ve İnsanlığı yüzyıllar boyu aydınlata­cak "Güneş Ülkesi"ni, karanlığın en koyu zindanlarında yazmış.

Burada, günün birinde gerçekleşeceğini düşündüğü toplum modelini ortaya ko­yar Campanella... Ona göre bütün kötülüklerin ve hak­sızlıkların kaynağı, insanla­rın bencilliği ve mülkiyet hırsıdır. Oysa "Gü­neş Ülkesi"nde kimse kimsenin hakkını yemez, çünkü herkes havari­ler gibi yiyeceğini ortak sofradan yer... Kita­bın son sözü şudur: "Bizim düzenimiz, havarice bir düzendir, ortak yaşamı zevke değil, karşılıklı saygıya da­yanmaktadır."
"Mutlu bir çağ olduysa eskiden / Niçin olmasın yeni­den..."

Campanella'nın hapis hayatı 27 yıl sürdü. 1626'da İspanya kralı ölünce serbest kaldı. Üç yıl sonra da öldü. "Güneş Ülkesi" Campanella'nın ölümünden 14 yıl sonra, 1643'te yayım­landı.
Bu gün elimi atıp Kütüphanemde Campanella'yı bulamayınca önce üzüldüm sonra düşündüm acaba bir arkadaşıma mı verdim diye ama maalesef hatırlayamadım.Tekrar satın almaya karar verdim fakat kitap fiyatlatlarının el yaktığı ülkemizde Bu önemli kitabın fiyatını görünce çok şaşırdım ve 3-5 tane almaya karar verdim.Fiyatı :1.80 ytl (Fazlasını Hediye ederim artık eşe dosta..)Bu arada ben bazıları gibi okuduğu kitapları başkalarına verenlerden değilimdir.Okunduktan sonra o kitabın değeri benim için daha da artar ve Günün birinde tekrar incelemek istediğimde de elimin altında olmasını isterim.

2 yorum : Leave Your Comments

  1. ne mübarek adammış yaaa zaten dogru söyleyeni dokuz köyden kovarlar campanellada aynı öyle olmuşş yaaa zaten insanlıgın iyiligi için birşey yapmayı düşünen insanlar hep eglenmiştir ve günümüzdede engelleniyorlar örnek Tayyip baba:)))

    kendine iyi baaakkkk :)))

    YanıtlayınSil
  2. Nedense önemli(bana göre) postlarıma yorum gelmiyor. Acaba neden?

    YanıtlayınSil

Reklam

Hosting