background img

The New Stuff

SEVINEMEDIGIMIZ NOBEL

SEVİNEMEDİĞİMİZ, İÇİMİZE SİNDİREMEDİĞİMİZ "NOBEL" BÖYLE OLMAMALIYDI....
Malum konu, pek fazla detaya girmeden sadece bir alıntı yapmak istedim
"....... Normalde "Türkçe konuşup yazan bir yazarın" Nobel Edebiyat ödülü almasına sevinmemiz gerekirdi. Bir Türkün ilk defa Nobel ödülü alması yüzümüzü ağartmalıydı... Ama ben kendi adıma hiç sevinç duyamıyorum.
Hele hele ödülü açıklayan İsveçli'nin dediklerini duydunuz mu? Orhan Pamuk'a Nobel ödülü verilmesinin sebeplerinden biri de "Dili çok ustaca kullanması" imiş. Türkçe bile bilmeyen bir takım adamlar, saçma sapan cümle yapıları ve karmaşık paragraflar yazarak 'çok satan ama bir türlü okunamayan' bir yazarın 'Türkçe'yi çok ustaca kullandığına' hükmediyorlar!
Onun ne menem tutarsızlıklar içinde bir insan olduğunu iki yıl önceki KÜLAHIMA ANLAT ORHAN PAMUK yazımda anlatmıştım zaten.
Orhan Pamuk kasım kasım kasılsın ve kazandığı İsveç kronlarını afiyetle yesin! "Kendi ülkemin insanlarına hakaret edip kendi anadilimi katlettiğim için aldım bu paraları.. O yüzden Batılılar beni büyük yazar olarak ödüllendirdi.." desin! Ona bu yakışır... " Kaynak :Gazozağacı

8 yorum : Leave Your Comments

 1. orhan pamuk kasım kasım kasılasın , o paralar içinde boğulasın ..demekten alamadım kendimi nedense..

  YanıtlayınSil
 2. 301. maddeye aykırı o sözleri söylemiş olmasaydı ne çok sevinirdi Türk halkı ama dedigin gibi içimize sinmedi bu ödül...


  bu ödül işindede gene bazılarının parmagı varr canım Türkiyem canım devletim ne planlar ne oyunlar ne komplolor düzenleniyo planlanıyo üzerinde oyy oyy

  hoşçakal kardeşim:) seni seviyoruz :)

  YanıtlayınSil
 3. Aslında yazar olarak severdim kitaplarını.

  Gerçi bundan belli bir süre sonra sözler unutulunca Nobel'in değeri daha iyi anlaşılabilir ama Keşke Sözlerle değil Yazılarla alınsaydı ÖDÜL

  YanıtlayınSil
 4. demekki neymiş ülkeni karala avrupa sana sahip çıksın .kazandığı paraları bari türkiyede yesinde ekonomi canlansın.....!!

  YanıtlayınSil
 5. Sevgili gençler, bu bir edebiyat ödülü, siyaset ödülü değil. Oysa, bakıyorum hepiniz siyasi yorumlar yapmışsınız.

  Pamuk'un söylemini unutmak ve affetmek mümkün değil. Kendisi bu söylemde bulunurken, tarihçi kimliğini haiz bir zat-ı muhtere olsa idi, o zaman diyecek birşeyimiz olmazdı tabii, ancak, kendisi bu sıfatı taşımamasına rağmen, böyle bir söylemde bulunduğu ve söyleminin zemini de dolduramadığı için, yersiz ve itici bir çıkış yapmıştır.

  Ancak, dediğim gibi, bu bir edebiyat ödülüdür ve Nobel Türk edebiyatına verilmiştir. Ha, bu Pamuk şahsında olmuştur, belki üzücü tarafı var; ama, siz yine de sevinin. Zira, bu ödülün ülkemize gelmişliğinin olumlu yanlarını görün ve ümid edin ki, bundan sonra kendini "yazar" zanneden yazanlar, "edip" kimliği üzerine kafa yorsun ve yayınevleri de popülarite uğruna, msnde gelişen sex fısıltılarını değil, "edip" insanları desteklesin ve değer versin.

  Sevinin, sevinin; buna değer, inanın bana.

  YanıtlayınSil
 6. NOBEL Gerçekten çok büyük bir ödül ama veriliş neden ve zamanlaması çok kötüydü. Aslında 2-3 ay sonra biz millet olarak O.PAMUK'un dediklerini unuturuz ama sevinmeliydik şööyle doyasıya maalesef olmadı.

  Keşke sözleri yerine kalemi ile alsaydı.

  Bu arada kitaplarını yakanlar, hatta yasaklayan zihniyetede karşıyım ben severek okudum genede okurum. Neticede o sadece yazar ve Tarihçi değil memlekette bunca tarihçi varken ve aksini belgelerken bir yazarın kendi uzmanlık alanı dışındaki bu sözlerine gösterilen itibarda sanırım klasik haçlı zihniyetinin yansıması gibi geldi bana.

  Bu akademinin siyasi yönünüde gösterdi bize hatta dünyaya ve Tüm dünya medyasıda bu gün bundan bahediyordu

  YanıtlayınSil
 7. BEN DE BU NOBEL DURUMUNDAN YANA UZGUNUM AMA BOYLE BIR ADAMA VERILMESI DE ZATEN TESADUF DEGIL BUNU HEPIMIZ BILIYORUZ

  YanıtlayınSil
 8. Orhan Pamuk ve Bir milyon Ermeni !

  Ermeni meselesi kadar kafamı karıştıran, kırk kafadan kırk ses çıkan nadir konu vardır herhalde...Devletin Miliyetçi korosu ve resmi görüşü beni hiç ilgilendirmiyor, çünlü bu dangalaklar bu ülkede kürt olmadığını da iddia etmişlerdi düne kadar...ve gördük çok acı bir şekilde çıktı ortaya milyonlarca kürt olduğu..halen sünni imparatorluk diyanet sistemiyle alevi yurttaşlarımızı aptal yerine koymuyor muyuz laik devlet olduğumuzu iddia ede ede..

  Ermeni meselesinde aklımda bir atasözü geliyor, ateş olmayan yerden duman çıkar mı...bu duman nerden geliyor....Soykırımın tanımı Yahudi soykırımından sonra yapıldı, ermeniler bu tarihe kadar sadece büyük kıyım diyorlardı başlarına gelenlere...ve sağduyusuna güvendiğim Murat Belge olayın bugün yapılırsa soykırım sayılacağını söylüyor, peki o zaman neydi ?

  http://www.gaykedi.blogspot.com/

  YanıtlayınSil

Reklam

Hosting