background img

The New Stuff

WINDOWS XP VE UBUNTU KURMAK

Windows XP’den vazgeçemiyor Ubuntuyu ’da merak ediyorsanız, (Bence daha önce ulusal işletim sistemimiz olan PARDUS’ u deneyin!) işte size basit bir kurulum aşaması :


Xp ve Ubuntu


1- yedeklerinizi alın
2- windows xp cd'niz ile bilgisayarı çalıştırın
3- disk bölümlendirme ekranında tüm harddiski salt hale getirin (başka bir deyişle var olan tüm partition'ları silin)
4- windows xp kurmak/kullanmak istediğiniz partition'ı yaratın. (dilerseniz 40 40 yapabilirsiniz, ama sadece xp için bir partition oluşturun. kalan salt halde kalsın.)
5- oluşturduğunuz partition'a windows xp 'nizi kurun.
6- kurulumdan sonra ubuntu cd'nizi takıp bilgisayarınızı onunla çalıştırın.
7- karşınıza çıkan menüden f2'ye basarak dili seçtikten sonra en üstteki seçenek ile devam edin.
8- ubuntu cd'niz live cd (çalışan cd) olduğu için karşınıza bir desktop gelecektir. sol üst tarafta bulunan Kur (başlangıçta seçeceğiniz dile göre farklılık gösterir) simgesine çift tıklayarak kurulum işlemine geçin.
9- ilk adımlar dil seçimi, zaman dilimi, klavye seçimi gibi basit anlaşılır şeyler. onları seçin.
10- disk bölümlendirme ekranına geldiğinizde karşınıza bir kaç seçenek çıkacak: elle, klavuzla diskin tamamı, en büyük kesintisiz alan.. gibi. onlardan En büyük kesintisiz alanı seçerek kuruluma devam edin.
11- daha sonra kullanıcı adınız root şifreniz gibi bilgileri girin ve kurulumu başlatın.
not: kurulumu ingilizce dışında bir dilde yapacaksanız kurulum sırasında internet bağlantınızın aktif olduğundan emin olun. yoksa kurulum sonrası dil paketlerini ayrıca çekmeniz gerekebilir. internet aktif olması durumunda kurulumun %83 ya da %93 (hangisi hatırlayamıyorum) gibi bir yerinde paketleri otomatik kendisi indirir ve kurar.
12- kurulum bitince Şimdi yeniden başlat seçeneği ile bilgisayarınızı yeniden başlatın.
13- açılış ekranından sonra size bir menü çıkaracak, en üstte ubuntu ve ubuntu recovery mode, sonra memtest+ ve en altta 'other os' diye bir kısımda windows xp 'nizi göreceksiniz. bu listeden istediğiniz sistemi (ubuntu için en üstteki seçenek, windows için en alttaki seçenek) seçerek sisteminizi çalıştırabilirsiniz.
14- hayırlı olsun


(Detaylar için : http://www.ubuntu-tr.org/)


2 yorum : Leave Your Comments

  1. i did a little research after you told me about your "thing", and if you want a way to make more money using your your blog you can enter this site: link. bye.

    YanıtlaSil
  2. Merhaba ben Tugay
    Ubuntu nun dosya sistemi nedir acaba ?
    benm pc de win 7 var ben win 7 den sıkıldım acıkcası ubuntuyu kurduğum zaman diğer diskleri normal olarak kullanabilir miyim.. yani d ye ellemeyip c yi formatlayarak yapsam bu işi olur mu ? teşekkür ederim yardım için....

    YanıtlaSil

Reklam

Hosting