background img

The New Stuff

ARIFE GUNU

Yarın arife günüdür. Başbakan gene çıkar da «Onun adı arife değil arefe’dir» diye feveran ederse hiç şaşmam.
Arife günü yalan söyleyenin bayram günü yüzü kara olur meselini biliyordum. Bir mesel daha varmış, yeni öğrendim; feveran eğilimli zevata bir faydası dokunur ümidiyle, herkes öğrensin isterim: Arife günü tatlı yiyen, bayram günü tatlı söyler, diyor.
Arife gününün hayatımızdaki yeri nedir, diye düşündüm.
Küçük yaşlarda zaman zaman oruç tuttuğumuz olurdu. «Üç gün oruç tuttuysan bir kağıda sen 3 yaz, ben de yanına bir 0 (sıfır) ilave edeyim, ki Allaha oruç borcun kalmasın» derdi halam.
O üç gün sahiden de oruç tutardım. Halam böyle günlerde ayrıca ilgilenirdi benimle. Kaçamak yapıp da Allah Baba’yı kızdırmamdan korkuyor herhalde, diye düşünür, ama bu şüphemi ona bile söylemezdim.
Benim de oruç tuttuğum günlerde iftar saatini cam önü bir sedirde, ben halımın dizleri üzerinde dua ederek beklerdik. Hatırladığım kadarıyla «Allahümme yâvâsel mağfireti iğfilli!» diye bir duaydı bu. Yıllar yılı çok insana sordum, doğrusunu ve anlamını öğrenemedim. Bilen biri söyler veya yazarsa, bilin ki çok makbule geçecektir. Karşılıksız değil, sevaba da girer böylece. Devamı

HAKKI DEVRİM 28/09/2008

0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting