background img

The New Stuff

GAZI SUHULET ARABALI VAPURU

Türk icadı olan bir gemi üstelik araba taşıyor, Suhulet Arabalı Vapuru 1872 yılının başlarında hizmete konulan bilinen ilk araba vapurudur.

1871 yılında yapımını tamamlanan Suhulet "Kolaylık" anlamına gelen vapur 157 tondu. Uzunluğu 45,7 metre, genişliği 8,5 metre, su çekimi 3 metre kadardı. 450 beygir gücündeki tek silindirli, iki çevrimli makinesinin döndürdüğü yandan çarkla, saatte 7 mil hız yapabilmekteydi.
Suhulet Arabalı Vapuruİstanbul'a 87 yıl hizmet veren Suhulet, Çanakkale savaşları sırasındaki hizmetleri ile Gazi unvanını da almıştır.

İLK ARABALI VAPUR ''SUHULET''İN TARİHÇESİ
Şirketi Hayriyenin Müdürü Hüseyin Haki Efendi, Boğaz'da at, araba ve eşya nakline bir kolaylık bulmak amacıyla yıllarca umum müfettişlikte bulunmuş İskender Efendi ve şirketin Hasköy'deki fabrikasının sermimarı Mehmed Usta ile baş başa verip, o güne kadar benzeri görülmemiş bir tekne tipi yarattı.

İki tarafından da karaya indirilecek kapakları bulunan, hem ileri, hem de geri gidebilen araba vapurları ya da feribotun prototipi olan bu tekne, çizimlerinin gönderildiği İngiltere'deki Maudslay Sons And Elelds tezgahlarında inşa ettirildi.

Suhulet (Kolaylık) adlı bu ilk araba vapurunun yapımı 1871 yılında sona erdi. Teknesi sac olan vapur 157 tonluktu. Uzunluğu 45,7 metre, genişliği 8,5 metre, su çekimi 3 metre kadardı. 450 beygir gücündeki tek silindirli, iki çevrimli makinesinin döndürdüğü yandan çarkla, saatte 7 mil hız yapabilmekteydi.
Suhulet Gemisi Üskudar İSkelesinde
İstanbul'a 87 yıl hizmet veren Suhulet, Çanakkale savaşları sırasındaki hizmetleri ile ''Gazi'' unvanını da aldı. Bu ünvanın hakkını, yaptığı görevlerle yerine getiren suhulet gemisi, mayın dökme ve mehmetciği taşımakta görev aldı katır, at ve yay olarak dört günde bir yakadan diğer tarafına geçen birlikler SUHULET ile 2,5-3 saatde taşındılar.
Suhulet'in 1872 yılının başlarında hizmete konulmasının ardından aynı tersaneye ısmarlanan eşine de ''Sahilbent'' (İki kıyıyı bağlayan) adı verildi.
Bir diğer gazi ünvanlı gemimizi incelemek için Gazi Alemdar Gemisi

0 yorum :

Yorum Gönder

Reklam

Hosting