background img

The New Stuff

KEPEKLI MAKARNA ILE UYKU

KEPEKLİ MAKARNA YİYİN MİŞİL MIŞIL UYUYUN
Bilgisayar monitörlerinin ve televizyon ekranlarının ışıkları doğal uyku ve uyanıklık döngülerini ve ritimlerini bozar. Hatırlarsanız, eskiden elektrik yoktu. (Ah şu günbatımından gündoğumuna kadar uyuduğumuz eski güzel günler!) Ama şimdi, her gece iki buçuk saatini internette geçirenlerin üçte biri uyku problemi çektiğini söylüyor. Şaşırtıcı değil mi?

AYNI SAATTE UYUYUN VE UYANIN
Ama uyku saatinden önce oyun oynamayı bıraksanız bile, uykuya dalma problemi yaşayabilirsiniz. Ve bu seksi nedenler için değilse (!) şunları deneyin:

* Bir rutin oluşturun...
Her gün aynı saatte uyanın ve aynı saatte uyuyun; tatilde bile! Hatta pazar günleri bile. Evet, vaktiniz olduğunda geç saatlere kadar uyumayı sevdiğinizi biliyoruz ama bu her hafta sonu jetlag' yaşamak gibi bir şey. Bu yüzden hafta içi kalktığınız saatten en geç bir saat sonra kalkın.

* Son dakikada yapılması gerekenler...
(10 dakika), hijyen (10 dakika) ve meditasyon (10 dakika) için yarım saatinizi ayırarak; uyku saatinizi planlayın. Meditasyon yapacak sessiz bir yer yok mu? Tuvaleti deneyin, orada sizi kimse rahatsız etmeyecektir.

ÇORAP GİYİN, AYAKLARINIZ ISINSIN
* Yumuşak esneme hareketleri yapın...
Yapılan bir çalışma, düzenli esneme hareketleri yapan kadınların hareket yapmayanlardan daha kolay uykuya daldığını gösterdi. Size tavsiyemiz: Esneme hareketleri derin nefes ve meditasyonla birleşirse daha çok işe yarıyor.

* Vücut saatinizi ayarlamaya yardımcı olan bir madde olan 'melatonin' içeren uyku verici atıştırmalar yapın...
Bir kase yulaf ezmesi, mısır ya da kahverengi pirinç yiyin. Buna alternatif olarak uyku verici serotonin hormonunun ortaya çıkarması için kompleks karbonhidratları (sebze ya da kepekli makarna) deneyin.

* Sıcak çoraplar giyin...
Vücudunuz uykuya hazırlanırken, elleriniz ve ayaklarınızdan ısı kaybı olurken, kan damarları genişler. Çorap giymek ve sonra da ayaklarınız ısınınca çıkarmak doğal uykuya hazırlanma sürecini taklit eder.

0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting