background img

The New Stuff

REFLEKS NEDIR NE ISE YARAR

REFLEKS KAFANIZA AYAKKABI YEMEKTEN KURTULMAKTIR.
Irak’ta, basın toplantısı sırasında ABD Başkanı George Bush’a ayakkabılarını fırlatan Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi, Iraklı yetkililerce sorgulanırken, ayakkabılarına da delil olarak el konuluyor. Iraklı yetkililer, Başbakan Nuri El Maliki’nin makamında korumaları tarafından sorgulanan gazetecinin 20’li yaşlarda olduğunu, ayakkabılarının kanıt teşkil ettiğini söyledi. Yetkililer, daha önce Zeydi’nin alkol ve uyuşturucu testinden geçirildikten sonra, Bush’a ayakkabısını fırlatması için kendisine para verilip verilmediğini ortaya çıkarmak amacıyla sorguya çekildiğini belirtmişti. Bu arada, El Zeydi’nin meslektaşları, gazetecinin geçen yıl Şii militanlarca kaçırıldığını, çalıştığı televizyon kanalı El Bağdadi’nin olaya müdahalesinin ardından serbest bırakıldığını söyledi. El Bağdadi televizyonu da, ayakkabı fırlatma görüntülerinin yanı sıra El Zeydi’nin bırakılması çağrılarını defalarca yayımlıyor. Kahire’deki El Bağdadi televizyonunun yöneticisi Abdülhamid El Sayeh, muhabirlerinin serbest bırakılması için herkesi seferber ettiklerini, dünya çapında birçok kuruluşun da kendileriyle birlikte olduğunu söyledi. El Sayeh, bu olayın muhabirin bırakılması ya da aksine yargılanması konusunda Iraklılar ile Amerikalılar için bir test olduğunu ifade etti. El Bağdadi televizyonu, El Zeydi’nin bırakılması için dünya çapında gazetecilere dayanışma çağrısında bulunmuştu.
SADR YANLILARINDAN DESTEK GÖSTERİSİ

Bağdat’ın Şiilerin yoğun olduğu Sadr semtinde, bugün sokaklara çıkan binlerce Mukteda Sadr yanlısı, El Zeydi’nin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Bush’u protesto eden ve Amerikan bayrakları yakan göstericiler, "Bush Bush dinle bizi, kafanda iki pabuç izi" sloganı attılar. Öte yandan El Zeydi’nin Bush’a ayakkabılarını fırlatması Arap medyasında da ilgiyle karşılandı. Londra’da yayımlanan El Kuds El Arap gazetesi editörü Abdülbari Etvan, internet sitesinde, olayı "bir savaş suçlusu için uygun bir uğurlama" olarak nitelendirdi. İdam edilen devrik Irak lideri Saddam Hüseyin’in avukatı Halil El Duleymi ise, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, El Zeydi için "kahraman" ifadesini kullandı. Iraklı gazeteci Muntasar El Zeydi, dün Irak’a sürpriz bir ziyarette bulunan Başkan Bush’un Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile basın toplantısı sırasında ayakkabılarını Bush’a fırlatmış, ancak isabet ettirememişti. El Zeydi, güvenlik güçleri tarafından salondan çıkarılmıştı.
DAYANIŞMA ÇAĞRISI
El Bağdadi televizyonu, dün ABD Başkanı George Bush’a ayakkabılarını fırlatan muhabirleri Muntasar El Zeydi’nin serbest bırakılması için dayanışma çağrısında bulundu. El Bağdadiye televizyonundan dün gece yapılan açıklamada, Irak hükümetinden El Zeydi’nin serbest bırakılması istendi. Açıklamada, dünyanın her yerindeki gazetecilere, El Zeydi’nin serbest bırakılması için dayanışmalarını göstermeleri çağrısı yapıldı. Bu arada El Bağdadiye kanalı yöneticisi Fityan Muhammed, Associated Press ajansına verdiği demeçte, El Zeydi’nin neden böyle bir harekette bulunduğunu bilmediğini, olaydan bu yana kendisine ulaşamadığını, telefonunun kapalı olduğunu söyledi. Muntasar El Zeydi, dün Irak’a sürpriz bir ziyarette bulunan Başkan Bush’un Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile basın toplantısı sırasında ayakkabılarını Bush’a fırlatmış, ancak isabet ettirememişti. El Zeydi, güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirilerek salondan çıkarılmıştı.
İşte o an


0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting