background img

The New Stuff

IYI SEKS ICIN ERKEGIN BELI 94 CM GECMEMELI

Prof. Dr. Halim Hattat, karın içi yağların hormonal dengesizlik yaratıp cinsel performansı azalttığını belirterek bu yıl sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmak isteyenleri uyardı: Erkekler bel çevresini 94, kadınlar ise 80 santimin altında tutmalı, vücut kitle endeksi de 25'den az olmalı..

Prof. Dr. Halim Hattat 2009'da sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmak isteyenler için tüyolar verdi. İşte sorunsuz bir cinsel yaşama sahip olmak için yapmanız gerekenler:

Yıpranmayın!
Pek çok kişi cinselliğin uzun sürmesini iyi performans olarak düşünür. Oysa iyi bir performans sadece süreyle belirlenmez. Önemli olan partnerinizde ve sizde mutluluk ve tatmin yaratan bir cinsellik yaşamanızdır. Bu nedenle kendinize fiziksel ve psikolojik olarak yıpratıcı hedefler koymayın. Eğer erken boşalma sorununuz varsa, doktora danışın.

Tek seferde yılmayın
Cinsel performansınız fiziksel sorunlar, uykusuzluk, stres düzeyi, duygusal durum ya da partneriniz gibi pek çok faktörden etkilenir. Tek seferlik başarısızlığı nihai sonuç zannetmeyin. Sorununuz devam ediyor ve cinsel yaşam kalitenizi azalıyorsa, doktorunuza danışın.

Çözüm var!
Her türlü cinsel sorunun bir tedavisi olduğunu unutmayın. Önemli olan; zamanında doktorunuza başvurmanızdır.

Seksi akışına bırakın
Cinselliği hep mekan ve koşulların uygun olduğu anlarda yaşayamazsınız. Çok yorgun olsanız ya da kendinizi bakımsız hissetseniz de, kendiliğinden gelişen karşılıklı istekler oluştuğunda bunun keyfini çıkarın.

Kontrolden geçin
Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıkları, yüksek kolesterol, kanser, hormonal dengesizlikler ve depresyon gibi birtakım sağlık sorunları erkeklerde sertleşme problemine; kadınlarda ise başta orgazm ve uyarılma sorunları olmak üzere birçok cinsel hastalığa yol açabiliyor. Bu açıdan, genç yaşlardan itibaren düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırarak, önleminizi alın.

Sigarayı bırakın
Alkol ve sigara, damar yapısına zarar vererek cinsel organlara giden kan akımını azaltır. Kaliteli bir cinsellik yaşamak için sigarayı mutlaka bırakın. Kadınsanız günde bir, erkekseniz günde iki kadehten fazla alkol almamaya özen gösterin.

Belinizi ölçün
Karın içi yağlar ve kilo fazlalığı hem hormonal dengesizlik yaratır; hem de tansiyon, şeker hastalığı ya da kalp-damar problemleri gibi bazı sağlık sorunlarını sıklaştırarak cinsel performansı azaltır. Son yıllarda yapılan çalışmalar özellikle bel çevresi kalınlığının seks hormonlarının seviyelerini önemli ölçüde azaltarak, cinsel istek ve performansı olumsuz etkilediğini ortaya koydu. Bu nedenle, bu yıl bel çevrenizi kadınsanız 80 santimin, erkekseniz 94 santimin altında tutmaya gayret edin. Vücut kitle endeksinizi de 25'in altına indirmeye çalışın.

Odaya stres sokmayın
Yüksek stres düzeyi, gerginlik, endişe hali veya öfke; sertleşme sorunu, erken boşalma, cinsel isteksizlik gibi pek çok cinsel soruna zemin hazırlıyor. Sağlıklı bir cinsellik için hayatınızın günlük streslerini bir kenara bırakmayı deneyin. Gerekirse bir stres yönetimi uzmanından yardım almayı deneyin. Yoga ve meditasyon gibi gevşeme tekniklerinden de yararlanabilirsiniz.

Sorunu paylaşın
Cinsel bir sorununuz olduğunda bunu partnerinizle paylaşmaktan kesinlikle kaçınmayın. Cinsel sorunların çiftleri birbirinden uzaklaştırdığı biliniyor. Cinsel problemler bazen ilişki sorunlarının ana nedeni, bazen de sonucu oluyor. Sebep ne olursa olsun partnerinizle konuşun. Sorununuzu onunla paylaşın, ona anlatın. Cinsel sorununuzun sizi seksten soğutmasına izin vermeyin. Gerekirse, profesyonel yardım alın.

Güvenli olun
Yılların vücudunuzda yarattığı değişimler ve ideal imaj takıntısı özgüveninizi zedeleyip, sizi cinsellikten uzaklaştırabilir. Ancak zihinsel ve ruhsal çekimin en az fiziksel çekim kadar önemli olduğunu unutmayın. Dış görünüşünüze özen gösterin ancak aşırılıktan kaçının.

Mutlaka korunun
Cinsel yolla bulaşan hastalıkları aklınızdan hiç çıkarmayın. Cinsel ilişkiye girerken korunmaya mutlaka özen gösterin. Buna rağmen bir sorun yaşarsanız, vakit kaybetmeden bir doktora gidin ve tedavi olun.

0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting