background img

The New Stuff

KONYADA KORKUTAN CUKUR

Mısır tarlasında korkutan ÇUKUR! Konya’nın Karapınar ilçesinde 70 metre çapında, 80 metre derinliğinde oluşan obruk, bölgede yaşanan tehlikeyi bir kez daha gözler önüne koydu. Jeoloji Mühendisleri Konya Şube Başkanı ve Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tahir Nalbantçılar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karapınar bölgesinin yeraltı sularının kimyasal özelliği ve jeolojik yapısı nedeniyle obruk oluşumuna açık bir bölge olduğunu söyledi. Aşındırıcılığı fazla olan suların etkisi sonucu kayaçların erimesi nedeniyle oluşan obrukların bölge için ciddi tehdit olduğunu vurgulayan Nalbantçılar, şunları kaydetti: "Obruğun nerede ve ne zaman olacağının tahmin edilmesi ve kestirilmesi zordur, ancak olabilme ihtimali tespiti yapılacak çalışmalarla mümkündür. Obruğun oluşabileceği bölgeleri tespit etmek elimizdedir. Yörede detaylı bir jeolojik çalışma ile obruk oluşumu için risk taşıyan yerleri belirleyebiliriz. Obruk, dünyanın birçok yerinde görülen bir doğa olayıdır. Bundan kaçmak olmaz, ancak önlem alınabilir. Karapınar’da birçok yerleşim birimi bu riski taşıyor. Karapınar bölgesi obruk oluşumu için birçok özelliği barındırıyor. Her an bir can kaybı olabilir. Her an tarlada çalışan işçiler ya da bir yayla evi, obruk oluşumu sonucu oluşan göçüğün içinde kalabilir." Nalbantçılar, tüm uyarılarına rağmen bu konuda bir adım atılmadığını öne sürerek, "Bugüne kadar olmadı, ancak bu, bundan sonra olmayacağı anlamına gelmez. Bölge halkı bu konuda duyarlı olmalı. Yerin altında bir ses duyduklarında, bir hareketi hissettiklerinde mutlaka yetkililere bilgi versinler. Bölgede acilen geniş çaplı bir araştırma yapılmalı" dedi. Bu arada, Konya’nın Karapınar ilçesindeki bir mısır tarlasında dün hasat yapılırken, yaklaşık 70 metre çapında, 80 metre derinliğinde obruk (yer kabuğunun çoğu kez aniden çökmesiyle ortaya çıkan çöküntü) oluşmuştu. Karapınar ve çevresinde, çeşitli derinlik ve çaplarda 100’ün üzerinde obruk bulunduğu belirtiliyor.
TARLADA ÇALIŞANLAR ŞOKE OLDU
Konya’nın Karapınar ilçesindeki bir mısır tarlasında hasat yapılırken, yaklaşık 70 metre çapında, 80 metre derinliğinde obruk (yer kabuğunun çoğu kez aniden çökmesiyle ortaya çıkan çöküntü) oluştu. Karapınar ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Akkuyu yaylasındaki mısır ekili tarlada çalışan işçiler, yeni bir obruğun oluşumuna tanık oldu. Yaklaşık 70 metre çapında ve 80 metre derinliğindeki obruk, olay anında tarlada çalışan çiftçiler arasında büyük korku yarattı.
Obruğun oluştuğu sırada tarlada mısır hasadı yapan biçerdöver sürücüsü Mustafa Çınar, dün sabah saatlerinde başladıkları hasat işlemlerinin normal şekilde devam ettiğini, ancak akşama doğru büyük bir gürültü ile mısır tarlasının çöktüğünü söyledi.

Obruğun oluştuğu alana yaklaşık 100 metre uzaklıkta çalıştıkları için çöküntüyü hissettiklerini ifade eden Çınar, "Büyük bir gürültü oldu. Sonra biçerdöverden indim ancak çöken alana korkumdan yaklaşamadım. Eğer birkaç dakika sonra meydana gelse biz de çöken alanda olacaktık. Oluşan obruğu arkadaşlarıma haber verdim. Çevresine yaklaşamadık. Gece çalışmamız sırasında çökmenin olmaması bizim için büyük bir şans. Eğer gece çökme meydana gelseydi çok kötü sonuçlar olabilirdi" dedi.

Karapınar Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozaklı ise Karapınar’ın jeolojik yapısının acilen incelenmesi gerektiğini söyledi. Karapınar’da tarım yapılan yerlerin bir bir çökmeye başlamasının ciddi bir tehlikenin habercisi olduğunu ifade eden Bozaklı, şunları kaydetti: "Şu anda ilçenin çeşitli bölgelerinde meydana gelen obruklar bölgenin toprak yapısının ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığını gösteriyor. Çok ciddi araştırma yapılıp sonuçları vatandaşlara açıklanmalı. Çünkü obruklar Karapınar için çok önemli bir konu. Bugüne kadar can kaybının olmaması Allah’ın takdiri."

KONYADA KORKUTAN CUKUR KONYADA KORKUTAN CUKUR
KONYADA KORKUTAN CUKUR

2 yorum : Leave Your Comments

  1. çok kötü bişey iyiki çalışanlara bişey olmadı ama benim anlamadığım bu mevsimde mısır kırımı olmazki

    YanıtlayınSil
  2. bu sırada mısır hasatı olur kardesım. Eve birsey olmamış. bu olaylar normal obruklar zaten bole olusur.

    YanıtlayınSil

Reklam

Hosting