background img

The New Stuff

Ziraat Bankası 6 bin kisi istihdam edecek

Ziraat Bankası 6 bin kişi istihdam edecek

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, aktifte ilk defa 100 milyar TL’yi geçen Türk bankası olduklarını belirterek, bankanın toplam aktiflerinin 2008 yılı sonunda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 artarak, 104,4 milyar TL olarak gerçekleştiğini bildirdi.
Çağlar, Ziraat Bankası’nın 2008 yılı faaliyet sonuçlarını açıkladığı basın toplantısında, aktiflerde yüzde 29’luk bir büyümenin yaşandığını, sektörden alınan payında yüzde 15 olarak gerçekleştiğini söyledi.


Menkul değerler cüzdanının 56 milyar TL’ye ulaştığını ve yıl sonu itibariyle tüm bankacılık sektörünün taşıdığı kağıt stokunun yüzde 30’unun Ziraat Bankası tarafından taşındığını kaydeden Çağlar, kredilerin de 20,9 milyar TL’den, 29.9 milyar TL’ye ulaştığını ve sektörün kredilerde yüzde 28 büyürken, bankanın yüzde 43 büyüdüğünü söyledi.
Kredilerin toplam aktiflerden aldığı payın ise yüzde 29’unu krediye çevirdiğini belirten Çağlar, 2008’de toplam mevduatın krediye dönüşüm oranın yüzde 36’ya yükseldiğini, 2007 yılından 2008 yılına Ziraat Bankası’nın söz konusu oranı 5 puan arttırdığını, sektördeki artışın ise 0,4 puan olduğunu söyledi.


Çağlar, Eylül-Aralık döneminde 26 milyar TL’den 29 milyar TL’ye ulaşan bir kredi genişlemesinin yaşandığına da işaret ederek, sektörde bu oranın önemli ölçüde azaldığını söyledi.
Çağlar, bankanın 1255 hizmet noktası bulunduğunu, yurt dışında da 18 ülkede faaliyet gösterdiklerini kaydederek, bankada 21 bin 299 personelin bulunduğunu, 2008’de bin 954 personel alındığını, 3 yıl içinde asgari 6 bin yeni personelin de alınacağını sözlerine ekledi.

HAFTADA 1 MİLYAR TL KREDİ
Haftada 1 milyar TL’nin altında olmamak üzere sürekli kredi kullandırmaya devam ettiklerini de belirten Çağlar, takip oranları hakkında da bilgi verdi.
Çağlar, Ziraat Bankası’nın takip oranının yüzde 1,6 ile sektörün oldukça altında gerçekleştiğini kaydederek, 2008 yılında toplam kredilerin yüzde 49’unun bireysel, yüzde 28’inin ticari, yüzde 23’ünün tarımsal krediden oluştuğunu söyledi.
Bireysel krediler artış oranının sektörde yüzde 24 iken, Ziraat Bankası’nda bu oranın yüzde 33 olarak gerçekleştiğini belirten Çağlar, yüzde 12’lik sektör payına ulaşıldığını, 2007 sonunda 10 milyar TL olan bireysel kredi rakamının da yıl sonu itibariyle 13 milyar 347 milyon TL’ye ulaştığını kaydetti.
Tüketici kredilerinde 81 ilin 69’unda bankanın en çok krediyi kullandırdığını, konut kredilerinde 81 ilin 48’inde en çok konut kredisini kullandırdığını anlatan Çağlar, bireysel kredilerin 13 milyar TL’yi aştığını, haftada bireysel kredi kullandırımının 244 milyon TL olduğunu kaydetti.
Çağlar, Ziraat Bankası’nın bireysel kredilerde sektör payının bütün bireysel kredi kalemlerinde yükselttiğini ifade ederek, sektör payının ihtiyaç kredilerinde yüzde 22,2, konut kredilerinde ise yüzde 13 olduğunu söyledi.
Çağlar, Türkiye’de her 5 kişiden birinin ihtiyaç kredisini Ziraat Bankası’ndan kullandığını da ifade etti.
Konut kredilerinde 5 milyar TL’ye, sektör lideri oldukları ihtiyaç kredilerinde 7,5 milyar TL’ye yaklaştıklarını belirten Çağlar, konut kredileri ile son 4 yılda 195 bin kişinin konut sahibi yapıldığını söyledi.
Ticari kredilerin 2007 yılına göre yüzde 112 artışla 7,5 milyar TL’yi aştığını ifade eden Çağlar, bireysel kredilerde KOBİ’lere özel önem verdiklerini kaydetti.
Çağlar, 100 bin KOBİ müşterisine sahip olduklarını ve KOBİ kredilerinin yüzde 23 artışla 2,5 milyar TL’ye ulaştığını belirterek, KOBİ’lere kullandırılan kredilerin yüzde 68’inin 3 büyük ilin dışında kullandırıldığını ve KOBİ’lere destek olmak amacıyla sektördeki ilk yapılandırma (vade uzatımı) uygulamasının Ziraat Bankası tarafından yapıldığını söyledi. Çağlar, şu ana kadar da 35 milyon TL’lik vade uzatımı talebi geldiğini de kaydetti.

TARIM KREDİLERİ
Çağlar, bankanının tarım kesimine kesintisiz destek vermeye devam ettiğini belirterek, tarımsal kredilerin 2007 yılına göre yüzde 32 artış göstererek, 6,4 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. Haftada 109 milyon TL tarımsal kredi kullandırdıklarını belirten Çağlar, son 5 yılda 2,3 milyon üreticiye 18,5 milyar TL tarımsal kredi kullandırdıklarını kaydetti.
Tarımsal krediler içinde yatırım kredilerinin payının yüzde 30’a yükseldiğini ifade eden Çağlar, su tasarrufu ve verimlilik artışı sağlamak amacıyla Ziraat Bankası’nın "sıfır faizli" damla/yağmurlama sulama kredisi uygulamasının başlatıldığını ve bu kapsamda 42 bin kişiye 574 milyon TL kredi kullandırıldığını anlattı.
Çağlar, son 5 yılda 98 bin üreticiye 1,5 milyar TL süt hayvancılığı kredisi kullandırıldığını ve kullandırılan krediler ile üretilen süt miktarının 8,4 milyon tondan 12 milyon tona yükseldiğini söyledi.
Çağlar, 2008’de uygulamaya konulan Başakkart ile çiftçilere, tohum, fide, gübre, yem, zirai ilaç alımlarında 5 ay, akaryakıt alımlarında ise 6 ay faiz ödemeden ihtiyaçlarını karşılama imkanı sağlandığını anlattı.
Bankanın pasif yapısı hakkında da bilgi veren Çağlar, kriz döneminde mevduat hareketlenmesinin önüne geçmeye çalıştıklarını kaydetti.

"TOPLAM MEVDUAT 83 MİLYAR TL"
Çağlar, mevduatta sektörün yüzde 27 büyürken, bankanın yüzde 23 oranında büyüyerek toplam mevduatın 83 milyar TL’ye yükseldiğini bildirdi.
Ziraat Bankası’nın sektörde en yüksek mevduata sahip banka olma konumunu bu dönemde de devam ettirdiğine işaret eden Çağlar, mevduat sektör payının yüzde 18,6, tasarruf mevduatı sektör payının da yüzde 24,7 olduğunu, her dört kişiden birinin tasarruflarını Ziraat Bankası’nda bulunduğunu, Türkiye’deki 72 milyon hesabın 34 milyon adetinin de bankada bulunduğunu anlattı.
Bu yıl son 3 ayda yaşanan dalgalanmadan, pasif maliyetinin artışından kaynaklanan sektörde yüzde 13 oranında kar da bir azalma olurken, bankada yüzde 9 oranında kar azalması olduğunu söyledi. Çağlar, 2,1 milyar TL net karın olduğunu da bildirdi.
Çağlar, 2008 sonu itibariyle bankanın aktif karlılığının yüzde 2,4, sektörün karlılığının ise yüzde 1,9 olduğunu söyledi. Öz kaynak karlılığının ise yüzde 31,7 olarak gerçekleştiğini belirten Çağlar, sektörde bu oranının yüzde 17,6 olduğunu kaydetti.

KAYNAK AKTARIMI
Çağlar, son 5 yılda Hazine’ye toplam 12,9 milyar TL yani 10 milyar dolar kaynak aktarıldığını bildirdi.
2009 yılının kendileri için bir başlangıç olacağına dikkat çeken Çağlar, şöyle devam etti:
"2009 değişimin başladığı bir yıl olacaktır. Bu değişimden kasıt, dünyada finansal piyasalar, finansal kartların yeniden karıldığı bir ortamda dünyadaki birçok bankanın artık küçük banka haline geldiği bir ortamda, biz bu süreci krizden fırsat üretelim istiyoruz ve değişimin başlangıcı olsun istiyoruz.
Diğer taraftan, İstanbul’a taşınma sürecinin de startını vereceğimiz bir yıl olacaktır, bugüne kadar gerekli planlamaları yaptık. Bu sürede hem yeniden çıkarılacak kartlara uyum sağlayabilmek adına, hem İstanbul’a taşınma adı altında bir değişim yılı olmasını istiyoruz. Bundan sonraki 3-5 yıl arasındaki süreç bankamız için önemli ölçüde değişimin yaşandığı bir yıl olacaktır."


0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting