background img

The New Stuff

CİNSEL BİLGİLER SORU-CEVAP

Cinsel güçsüzlük korkusu ile gerçek güçsüzlük birbirinden ayrılmalıdır. Biri gerçekten sertleşememe, erken boşalmadır, diğeri uygun eş ve zaman bulamamaktır...

■ Merhaba, ben 35 yaşın-dayım. Bende bir süredir cinsel güçsüzlük var. Ne kadar istesem de bazen sertleşemiyorum. Bazı vitaminler ve ilaçlar denedim. Yine de sonuç alamadım. Bana bir yol gösterin.

Erkekte gerçek cinsel güçsüzlük pe-nisin sertleşmemesi, yarım sertleşmesi, erken boşalma, hiç boşalmama gibi be-lirtilerle görülür. Öncelikle cinsel güçsüz-lük korkusu ile gerçek güçsüzlüğün ayırt edilmesi gerekmektedir. Gerçek güçsüzlük genellikle uygun eş, uygun zaman ve uygun yer olduğu halde ortaya çıkan bir işlev bozukluğudur. Genellikle devam eden bir süreçtir. Tedavi yöntem-lerine direnç gösterir. Zaman zaman ağır ruhsal zorluklar, bunaltılar ve çökkünlüklerde gelip geçici olarak istek ve güç azalması ortaya çıkabilir. Buna ikincil güçsüzlük denebilir ki ruhsal durum düze-lince, bu da düzelir. Gerçek cinsel güçsüzlükte ise nedenler; bilinçdışı suçluluk duygulan yanında hastalıklar, gelişim kusurları, seyrek de olsa hormon yetersizliği, toksik etkenler, kronik alkolizm, ilaç bağımlılığı gibi etkenler de etkili olur. Cinsel güçsüzlüklerin % 80-85'i psikojenik, % 15-20'si organik nedenli kabul edilir. Organik nedenli cinsel güçsüzlüğün en güvenilir tanısı, uyku laboratuarında REM uykusu dönemlerinde penis sertleş-mesinin olmaması ile konur. Klinik olarak, uykuda ve mastürbasyon sırasında penis sertleşiyorsa eğer organik bozukluk düşünülmez. Cinsel güçsüzlük genellikle uzun süren ruhsal bir sorundur. İlaçlarla ve hormonlarla tedaviye dirençlidir. Buna karşın ülkemizde çoğu hekim sorunun ruhsal yönü üzerinde durmaz ve ilaçlarla, hormonlarla tedavi etmeye çalışır.
Hasta da çaresizlik içinde hekim hekim dolaşır ve giderek yardım edilemez bir duruma girer. Sorunun başında, öncelikle ruhsal sorunların çözümlenmeye çalışılması, hastanın bütün dikkat ve ilgisini cinsel yaşamdaki durumundan ayırıp, başka doyum ve güven kaynaklarına (örneğin, iş, uğraşı, çeşitli toplumsal ilgiler) yöneltmek; bunaltısını azaltmaya çalışmak yararlı olabilir.

0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting