background img

The New Stuff

DOMUZ GRİBİ TÜRKİYEDE

Bir okul 2 gün tatil edildi. Köylülüler domuz gribinden korkuyor25 haneli köyde son bir hafta içersinde çocuklarda yaygın olarak görünen yüksek ateş, öksürük, burun kanaması ve ishal görülmesi üzerine, Hakkari İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı ekipler 70 öğrenciden kan, içme suyu depolarından da su örneği aldı. Hastalığın tüm öğrencilere yayılmaması içinde okulun 2 gün süreyle tatil edildiği belirtildi.

KÖYÜMÜZDE YABAN DOMUZLARI HAYVANLARIMIZLA İÇ İÇE

Köyün muhtar azası Abdullah Bozkurt, köyde çıkan bir hastalık nedeniyle köye gelen sağlık ekiplerinin çocukları sağlık taramasından geçirerek, yapılan iğneden sonra okulu tatil ettiklerini söyledi. Bozkurt, "Çocuklar bir haftadan beridir hasta burunlarında kan akıyor. Sağlık ekibi geldi. İlaç getirmedi çocuklara sadece aşı yaptı. Köyde herkes hasta" dedi. Abubekir Bozkurt isimli köylü ise, sınır kesimlerinde gelen yaban domuzları ile hayvanlarının iç içe olduğunu belirtti. Domuzların tarlaları kazdığını ve zarar verdiğini belirten Bozkurt, köyde 40 yakın yaban domuzu gördüklerini Avrupa da görülen domuz gribinden ise korktuklarını söyledi. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, yaptıkları sağlık taramasında üst solunum yolu enfeksiyonu, bademcik iltihabı, kulak iltihabı üzerinde durduklarını belirttiler.

Şeyma Bozkurt adlı öğrenci, bir haftadan beri hasta olduğunu, bundan dolayı evden dışarı çıkamadığını belirtti. Köydeki pek çok çocuğun bu şekilde hasta olduğunu söyleyen Şeyma Bozkurt, şiddetli baş ağrısı, karın ağrısı ve sürekli burun kanaması geçirdiğini kaydetti.

Sürekli öksürdüğünü belirten 5. sınıf öğrencisi Diyar Bozkurt ise, son zamanlarda televizyonlarda duydukları domuz gribinden çok korktuklarını, köylerinde yaban domuzlarının çok sayıda olduğunu söyledi. Köyün gençlerinden Memduh Bozkurt da, sadece kendisinin son bir hafta içerisinde 40'tan fazla domuz gördüğünü, domuzların tarlalarına büyük zarar verdiğini, köydeki hayvanlarla domuzların aynı yerde otladıklarını kaydetti.

Kaynak : Habertürk

0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting