background img

The New Stuff

GENİTAL KAŞINTI

Annem 66 yaşında, uzun zamandır dış genital organlarda kaşıntısı olduğunu söylüyor. 6 ay evvel bir doktora gittik ve bir krem verdi. Şikayeti bir süre azaldı. Ama 2-3 aydır yine başladı ve ufak bir yaradan söz ediyor. Aynı ilacı kullanmaya devam ediyoruz. Pek faydası yok. Ne yapmamız gerekiyor?

CEVAP

Menopozdan sonra dış genital organlarda (vulvada) ortaya çıkan kaşıntı önemsenmeli ve mutlaka araştırılmalıdır. Dış genital organların tümörlerinde ilk belirtilerden biri bu kaşıntıdır. İleri yaştaki hastalar çoğu kere utanma duygusu ile bu şikayeti saklarlar ve hastalık ilerledikten, o bölgede bir yara oluştuktan sonra hekime müracaat ederler. Vulva kanserini erken yakalayabilmek için bu konuda eğitimli birinin kolposkopla o bölgeyi değerlendirmesi, gerek görürse şüpheli yerlerden biyopsi alması ile mümkün olabilir. Erken dönemde lokal olarak hastalıklı kısmın çıkarılması yeterli olurken, hastalığın ilerlediği durumlarda tüm dış genital organını ve kasıklardaki lenf bezlerini çıkarmak gerekebilir. Aslında tedavi edilebilir bir hastalığı biz doktora geç müracaat ederek işi zorlaştırıyoruz. Anneniz için de en kısa zamanda bu konuda uzman bir kadın doğum hekimine başvurmanızı öneririm.

9 aylık evliyim, korunmuyorum ama hamile kalamadım

25 yaşında bir kadınım. 9 aylık evliyim ama hamile kalamadım. Test sonuçlarımı size yazıyorum. Bu test yapıldığında adetimin üçüncü günüydü. Eşimin sperm sayısı da canlı 93000. Sizce her şey normal mi? Sigara kullanıyor olmam bunu etkiliyor mu? Hamile kalmak için yapmam gereken özel bir şeyler var mı?

CEVAP

Sevgili okuyucumuz, 25 yaşındaki bir kadın için yolladığınız hormon sonuçları normal değil. FSH, yumurtalıkların çalışması ve yumurtanın gelişmesini sağlayan bir hormon. Bu hormon sayesinde kadınlık hormonu dediğimiz estrojen salgılanıyor. Sizin FSH’ınız çok yüksek değerlerde. Buradan yumurtalıkların çalışmasının yavaşladığı ve bu nedenle FSH hormonunun normalin çok üzerinde salgılandığı sonucunu çıkarabiliriz. Menopoza yakın dönemlerde de böyle olmakta. Yumurtalıklar çalışmasını yavaşlattığı için FSH yükselmektedir. Bence bu testi tekrar yaptırın. Eşinizin spermine gelince; eğer yanlış yazmamışsanız orada da sayısal bir eksiklik var. Bir milyonun altında. Bence siz bir tüp bebek merkezine müracaat edin ve testler yenilensin. Son duruma göre size yapılabilecek şeyler yeniden gözden geçirilsin.

Prof.Dr. Derin KÖSEBAY


0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting