background img

The New Stuff

ÇİFT TARAFLI VARİKOSEL VE AMELİYAT

Çift taraflı varikoselim var, Ameliyat olayım mı, olmayayım mı?

Çift taraflı varikoselim var. Spermiyogram testimde her alanda 4-5 hareketli, 1-2 hareketsiz sperm tespit edildi. Hormonlarım, testis büyüklüğüm normal. Kanallarımda ultrasonla kontrol ettiler. Kimi doktorlar "Ameliyat ol, sperm düşüklüğü tamamen bu kistten kaynaklanıyor" dediler. Kimisi de "Çocuk sahibi olmayı unut. Ameliyat çok zor, erkekliğine zarar verir" diyorlar. Ben ne yapayım?

CEVAP : Varikosel sperm üretimini ve kalitesini etkiler; sayı ve hareketlilik azalır, yapı bozulur, sperm hücrelerinin DNA yapılarındaki parçalanma oranları artış gösterir. Bunların sonucunda hamilelik oluşma ihtimali düşer, erken düşüklerde artış görülür, aşılama ve tüp bebek tedavilerinde başarı oranlarında azalma ortaya çıkar. Kısırlık yapacak derecedeki kanal kistlerinde ise genellikle boşalma sırasında gelen meni miktarında azalma olur, bir üretim sorunu bulunmaz.


Varikosel Ameliyatı Olmam gerekiyormuş

24 yaşındayım, testisimdeki ağrıdan dolayı ultrasona girdim. Ultrason sonuçlarını yazıyorum. Benim için değerlendirir misiniz? Ameliyat olmam gerekiyormuş. 15 gün sonra da olacağım. Sizden öğrenmek istediğim şu: Bu rahatsızlık neden kaynaklanır? Ameliyat sonra cinsel hayatımda ve üremede bir sorun oluşturur mu?

CEVAP : Sadece bu ultrason bulguları ile ameliyat edilmeniz doğru olmaz. Ufak bir epididim kisti ve sadece ultrasonda saptanan bir varikosel ameliyat gerektirmez, ameliyattan fayda da görmez. Hatta epididim kistinin alınması sonucu büyük bir ihtimal ile o tarafın meni kanalları da tıkanacaktır. Sadece bu konuda deneyimli bir üroloji uzmanının el ile muayenesinde varikosel belirgin olarak saptanırsa ve bununla birlikte yapılacak en az 2 adet kaliteli spermiyogram tahlilinde değerlerde düşüklük görülürse tercihan mikrocerrahi teknik ile varikosel ameliyatı olmanız gerekir.

Cinsel Soru ve Cevaplar


1 yorum : Leave Your Comments

  1. benimde bir sorum olacak sol tarafımda el teması ile belirginleşen bir damar uzaması mevcut ve bu yavaş yavaş sağ tarafta da oluşuyor, yani sağ taraftaki yumurtalıkta da belirginleşme var.Sizce acil ameliyat gerekiyor mu? 2,5 ay sonra askere gitmem söz konusu bu durumu nasıl yorumlarsınız?
    ilginiz için şimdiden teşekkürler

    YanıtlayınSil

Reklam

Hosting