background img

The New Stuff

OFF KARADENİZ FİLMİ

Başrolde Türkçe'yi mükemmel konuşan Fransız oyuncu Melissa PAPEL ve İzmir Devlet Tiyatrosu oyuncuları Nurhayat BOZ ile Şuayip ÜNSAL var. Melissa Papel geçtiğimiz sezon Elveda Rumeli dizisinde de oynamıştı. Diğer roller çoğunlukla yöreden seçilmiş amatör oyuncular. Hatta bazıları İstanbul'lu gazeteci Burhan Akdağ veya Ardeşenli genç İrfan Delibaş gibi ilk kez bir sinema kamerasının karşısına geçiyorlar.

Karadenizli karakterlerin hepsi yöre insanları. Çoğu doğuştan oyuncu. Hatta bazılarıyla çalışmak şaşırtıcı derecede kolay oldu. Günlük yaşamları içinde tiyatro yapar gibiler. Filmde oynarken de o derece rahatlar tabi.

Yönetmen Karadeniz'de film çekceğini kime söylediyse aldığı ilk uyarı şu oldu : " aman konuşmalara dikkat ! Burada her yerin şivesi ayrıdır, . Bir Ardeşenli bir Oflu gibi konuşmaz, bir Rizeli'nin ağzı bir Trabzonlu'nunkinden çok farklıdır. Biz uyduruk Karadenizli ağzıyla konuşan İstanbul'lu oyuncuları artık duymak ve görmek istemiyoruz. Böylesi filmler bizimle alay eder gibi. "

İşte bu nedenle OFF KARADENİZ'de Of'tan, Hemşin'den, Ardeşen'den, Pazar'dan, Trabzon'dan, Rize'den oyuncular yeralıyor ve her biri hangi yerin karakterini oynuyorsa oranın doğal akasanıyla konuşuyor.

0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting