background img

The New Stuff

VUVUZELA SESİ

2010 Dünya kumpasına bence damgasını vuran şey kesinlikle VUVUZELA. Futbolcuların hakem düdüğünü duymakta zorlanmasına neden olan, izleyenlerin dikkatini sürekli dağıtan ve ne izlediğini unutup ne zaman susacaklar diye düşünmesine sebep olan ilginç ve geleneksel müzik alteti :)
Gerçekten sinir bozucu bir durum. Maç izlerken Vuvuzela sesini filtreleyen bir televizyon çıksa eminim satış patlaması yaşardı ;)

Hiç duymamış olan varsa veya çok seviyorum dinlemek istiyorum diyen olursa. İste size orjinal vuvuzela sesi. İndir veya Dinle Vuvuzela.wav


Dünkü bu yazımdan sonra bugün gazetede okuduğum haberVuvuzela sesini azaltan televizyon
Dünya Kupası'nı televizyondan seyredenler de Güney Afrika'dan bildirenler de aynı derten muzdarip. İşte bu noktada bir TV markası şu açıklamayı yaptı...

LG, televizyonlarında bulunan "Clear Voice" (Net Ses) özelliği sayesinde, Güney Afrika’da devam eden 2010 Dünya Kupası’nda statlarda taraftarların çaldığı "vuvuzela" (yerel çalgı) seslerinin kısılabileceğini duyurdu.

LG tarafından yapılan açıklamada, LG’nin tüm televizyonlarında bulunan, yayındaki efekt seslerinin kısılarak insan seslerinin ön plana çıkarılmasına olanak sağlayan Clear Voice özelliği sayesinde Dünya Kupası keyfinin Vuvuzela sesleri duyulmadan kesintisiz yaşanabileceği belirtildi.

Clear voice özelliğinin LG’nin tüm LCD, Plazma ve 3D Full LED televizyonlarında bulunduğu vurgulanan açıklamada, bu özellik sayesinde istenmeyen sesler engellenerek, maçların statta olduğundan bile daha net duyularak izlenebileceği kaydedildi.Dikkat! Vuvuzela sağır ediyor!

Ear Teknik Başkanı Mehmet Emin Ağaç, 85 desibelin üzerinde kulağa gelen her sesin duyma sinirlerinin bir kısmını tahrip ettiğini bildirdi.
İşitme Cihazı üreticisi Ear’ın Teknik Başkanı Ağaç, yaptığı yazılı açıklamada, insan bünyesinin 85 desibel üzerindeki sesleri tolare edemediğini belirterek, Güney Afrika’da düzenlenen 2010 Dünya Kupası maçlarında kullanılan vuvuzelanın ise 120 desibelin üzerinde yüksek ses çıkardığına işaret etti.

Ağaç, "80-110 desibel arasındaki sesler insan kulağına zarar verirken, 120 desibel üzeri sesler de acı vermekte ve kulağın sinir sistemini kalıcı olarak tahrip etmektedir" dedi.

Yüksek gürültünün sağlık açısından kanıtlanmış zararlarına dikkati çeken Ağaç, "Yüksek gürültü, duymayı sağlayan sinirleri tahrip ediyor. Kişinin psikolojisi üzerinde etki yaparak aşırı sinirlilik ve strese neden oluyor. Fizyolojik olarak yüksek tansiyon, ani refleks meydana getiriyor. Fiziksel olarak kalıcı veya geçici işitme kaybına neden oluyor. Kişide performans kaybı, konsantrasyon bozukluğu, hareketlerin yavaşlaması gibi sonuçlara neden oluyor.

Açıkça bilinmelidir ki 85 desibelin üzerinde kulağımıza gelen her ses bizde bir acı eser bırakmakta, duyma sinirlerimizin bir kısmını tahrip ederek gitmektedir." diye konuştu.


3 yorum : Leave Your Comments

  1. Merhabalar, Bu vuvuzela artık çok oldu. Bu bir salgından öte bir durum. O kadar nefret ediyoruz ama bir o kadar da yayıyoruz. Ben de vuvuzelasesi.com web sitesini kurdum. Delimiyiz neyiz ??? :)

    YanıtlayınSil

Reklam

Hosting