background img

The New Stuff

SAĞLIKLI GÜNEŞLENME

Nasıl güneşlenmeli?
Kızıllar, sarışınlar, esmerler, kumrallar... Hepsinin bronzlaşma biçimi farklı...

Sağlıklı ve güzel bir biçimde bronzlaşmak hemen hemen herkesin isteği. Ancak yanlış biçimde güneşlenilirse pek çok olumsuz etkiyle karşılaşabiliriz. Dr. Gökhan Ordu da bununla ilgili olarak bir yazı kaleme aldı:

Bronzlaşmak için bilinçsizce güneşlenmek kanserden enfeksiyonlara, derinin yaşlanmasından lekelere kadar bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Korunmasız olarak güneşe çıkılması durumunda cildin erken yaşlanması, çil ve leke oluşumu gibi sorunlar görülebilir. Oysaki bilinçli güneşlenme, güneşin faydalarını alıp zararlarından uzak durmamıza yardımcı olur.
Güneş her cilt tipini farklı şekilde etkiler. Kızıl ve sarışınların güneşe karşı çok daha dikkatli olması gerekirken, esmerler bronzlaşma konusunda daha şanslıdırlar.

Güneşe ilk defa çıkıyorsanız cildinizin özelliğine göre güneşte kalış sürenizi ayarlamanız gerekir. Açık tenli kişilerde ilk kalış süresi 5-10 dakikadır. Kumral tenliler ilk çıkışlarında 10-20 dakika, buğday tenliler 20-30 dakika, esmerler ise 40 dakika kadar güneşte kalabilir. Güneş banyosu için sabah ve öğleden sonra saatleri seçilmelidir. Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde (12-16 arası) gölgede oturmak tercih edilmelidir. Aceleci davranıp öğle saatlerinde güneşlenirseniz bunun bedelini yanık ve soyulmuş bir ciltle ödersiniz. Güneşe ilk çıkıştan sonraki günlerde güneşlenme süresini yavaş yavaş uzatarak 1 saate kadar çıkarabilirsiniz. Böylece vücudunuza melanin üretecek zaman kazanır. Vücudun çeşitli bölgelerini eşit sürelerde güneşe çevirerek daha dengeli bir bronzlaşma elde edilebilir. Güneş banyosuna giderken yanınıza bir şapka ve gözlük almayı unutmayın.

Kızıllar ve sarışınlar
Bu tür ciltler, güneş altında korunmasız kaldıklarında yeterli melanin üreten hücrelere sahip olmadıkları için cildi bir örtü gibi koruyan melanini yeterince üretemezler. Bu durum ciddi hastalıklar ve yanıklar ortaya çıkarabilir. Sabahları erkenden veya akşamları güneş batarken güneşlenme tercih edilmelidir. Özellikle ilk günlerde koruyuculuğu yüksek ürünler kullanılmalıdır Baştan ayaklara kadar tüm vücut özenle kremlenmeli ve krem sık sık yenilenmelidir.

Kumrallar
Sarışınlar kadar olmasa da güneşin zararlı ışınlarından kolayca etkilenirler. Güneşin tepede olduğu saatlerde gölgede kalmalılar. Yüz için yüksek koruma faktörlü bir ürün seçilmelidir.

Esmerler
Kolayca bronzlaşmalarına ve bronzluğu uzun süre koruyabilmelerine rağmen, UV ışınları esmerleri de etkilemektedir. Bu nedenle esmerler de ilk
günlerde 8 koruma faktörlü bir ürün kullanmaları uygun olacaktır.

Koyu kumrallar
İlk günlerde güneş altında fazla kalmamaları gerekir. En uygunu 15 koruma faktörlü krem kullanmaktır.

0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting