background img

The New Stuff

AĞRI VARSA PROSTAT OLABİLİR

32 yaşında evli bir erkeğim. Uzun zamandır apış aramda uykumu bile bölen bir ağrım oluyor. Ne zaman geleceği de belli olmuyor. Bazen de yarım saat sürdüğü oluyor. Neden kaynaklanıyor?

CEVAP
BİR rahatsızlık var besbelli... 'Apış aranda' değilse de yakınlarda bir yerde problem var. Çünkü ağrı, hastalığın işaretidir. 'Ben hastayım' diye uykunda bile bağırıyor bünye... Prostat iltihabı gibi duruyor. Bu tür ağrılar prostattan olabilir. Özellikle de genç hastalarda... Düzenli bir aile hayatının yanı sıra ilaç tedavisi de öneririm. Faydalı olacaktır.

BELİMDEKİ SANCI
Böbreğimin olduğu bölgede sancı oluyor. Ağrı geldiğinde hiç bir şey yapamıyorum. Böbrek taşından korkuyorum. Olabilir mi?

CEVAP
Ben de okuduğunuz için... Evet sizdeki böbrek sancısı olabilir. Taş var mı yok mu bakmak lazım. Bunu anlamak içinse en basit yöntem idrar tahlili ile beraber bir ultrason yaptırmanızdır. Kolaylıkla öğrenebiirsiniz.

DOKTORA GİTMELİSİN
Bekarım ve sol yumurtamda varikosel diye bir rahatsızlık bulundu. Bunun üzerine sperm tahlili yaptırmıştım, sonucu hareketli sperm oranı yüzde 15 bulundu. Sperm sayım ise 47 milyon çıktı. Ameliyat mı olmalıyım?

CEVAP
Çocukların hareketinde sorun olduğu ortada. Tahlil sonucu bunu gösteriyor. Ancak sonuç yazarak uzaktan cevap aramak yanlış sonuçlar doğurabilir. Tedavi konusunu ciddiye almalısın. En iyisi senin bir üroloji uzmanına gitmendir. Ama şu kadarını söyleyebilirim sana sperm hareketlerinde problemin var.

ÇOK KORKUYORUZ
Babam 74 yaşında. Kanlı idrarı olduğu için filmlerde tümör bulundu. Ameliyat olması gerektiği söylendi. Ama kalp hastası olduğu için masada kalabilir dediler... Ne yapmamız gerekir?

CEVAP
Allah babanıza uzun ve sağlıklı ömür versin. Siz korkun tabii ki... Ancak babanıza hissettirmeyin. Kalp hastalarının çabuk endişelendiğini, heyecanlandığını bilirsiniz. Bir kere mesane kanseri varken beklemek olmaz. Evet risklidir, ama ameliyat da olması gerekir. Burada karar tamamen kendisine ait elbette. Şunu anlatabilirseniz, içi rahat edecektir; Yüksek riski hastalar da artık gelişmiş anestezi teknikleri sayesinde ve gerekli bütün önlemler alınarak rahatlıkla ameliyat edilebiliyor. Sağlıklar dilerim.


SAKALLARIM ÇIKMIYOR
22 yaşındayım. Sakalım bıyığım çıkmadığı için doktora gittim. Yumurtalarımın küçük olduğu söylendi. Bana testosteron hormonu yüklendi. Bu hormonun bana ileride zararı olur mu?

CEVAP
Köse diyorlar ona delikanlı, sakal-bıyık meselesini fazla takma. Kendini de kasma... Ancak başka problemler de var demek ki tedaviye başlanmış. Yumurtalar da mesela... Testosteron hormonunu elbette kullanman gerekir. Bir zararı da olmaz. Sakın ola ki doktorunun önerdiği tedavinin dışına çıkma. Bu tedaviler kan tahlillerine göre yapılıyor ve eksik olan hormonlar veriliyor. Sakallar da çıkarsa ne ala...

Doç.Dr.Cevdet Kaya - Takvim

0 yorum :

Yorum Gönderme

Reklam

Hosting